Przesyłka niestandardowa

Kiedy nadajemy paczkę o regularnych kształtach, np. w kartonie czy kopercie, sprawa jest banalnie prosta. Jeśli jednak przedmiot, który chcemy nadać ma nieregularny kształt lub wymaga specjalnego traktowania w czasie transportu, sprawa nieco się komplikuje. Mówimy wówczas o przesyłce niestandardowej. Większość firm kurierskich stosuje indywidualny cennik i procedurę dostawy do tego rodzaju paczek. Co może sprawić, że nasza paczka zostanie uznana za przesyłkę niestandardową?

Głównym czynnikiem są duże gabaryty. Jeśli nasza przesyłka nie mieści się w żadnych ramach wymiarowych i wagowych z pewnością zostanie uznana za niestandardową. Podobnie potraktowana zostanie przesyłka o owalnym kształcie, np. tuba, walec czy kula. W niektórych przypadkach mimo odpowiedniego opakowania z paczek wystają poszczególne elementy. Wówczas również musimy liczyć się z dodatkową opłatą za przesyłkę niestandardową.

Za niestandardowe uznaje się również paczki oznaczona etykietami specjalnymi, np. „Uwaga szkło” czy „Góra/dół”. Co ciekawe, przesyłka może otrzymać status niestandardowej jeśli dokonamy złego doboru opakowania, przez co utrudnimy pracę kurierowi. Firmy kurierskie mają także swoje wewnętrzne regulacje, które określają co powinno być rozumiane jako przesyłka niestandardowa.

Przed wizytą w punkcie nadawania paczek, warto zapoznać się z regulaminem danej firmy kurierskiej. Czasami może nas kusić, by zapakować paczkę w sposób, który uniemożliwi nadanie jej statusu niestandardowej. Pytanie tylko, czy nie zmniejszy to bezpieczeństwa transportowania zawartości naszej przesyłki. 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 398 746

E-mail: kontakt@kurierkartuski.pl

Porady i ciekawostki dotyczące przesyłek kurierskich oraz pracy firm kurierskich. U nas dowiesz się jak założyć firmę kurierską oraz czy warto pracować w zawodzie kuriera.